Total Measuring Range
| Pulse-Echo Mode(Pit & Flaw Detection) PE Mode 0.025 to 36.000 inches 0.63 to 914.4 mm Echo-Echo Mode(Through Paint & Coatings) | Echo-Echo Mode (Through Paint & Coatings) EE Mode 0.100 to 1.000 inch 2.54 to 25.40 mm |
Measuring Range on Steel(with standard T-102-2700 probe)
| Pulse-Echo Mode(Pit & Flaw Detection) PE Mode 0.040 to 8.00 inches 1.00 to 199.9mm | Echo-Echo Mode(Through Paint & Coatings) EE Mode 0.100 to 1.000 inch 2.54 to 25.40 mm |
The Dakota Ultrasonics ZX-6DL Thru-Paint Ultrasonic Wall Thickness Gauge Z-306-0001 / Z-306-0003 accurately measures wall thickness and the extent of corrosion ofallmetals, ceramics, glass and most rigid plastics -from only one side!When operated in E-E Mode (Thru-Paint Mode), the coating is eliminated from the reading and the gauge will display only the thickness of the metal wall.
Incorporates built-in datalogging for 10,000 values with 250 readings per batch, up to 40 separate batches with USB Output. Data can be transferred into any program in ".csv" format or viewed in DAKVIEW4 Software (free download)
The Dakota Ultrasonics ZX-6DL Thru-Paint Ultrasonic Wall Thickness Gauge Z-306-0001 / Z-306-0003 permits the operator to select from 8 preset materials as well as program 2 custom material velocities, plus allows free adjustment of the velocity as desired and allows the end-user to calibrate to a sample of known thickness where the velocity is automatically calculated. Additionally, to optimize linearity over a wide range, the user can perform a 2 point calibration to two samples of known thickness. The optimal velocity is automatically calculated to provide the highest accuracy and linearity between the low and high calibration points.
The Dakota Ultrasonics ZX-6DL Thru-Paint Ultrasonic Wall Thickness Gauge Z-306-0001 / Z-306-0003 can be used in a Single Thickness Reading mode or in a Scan mode , where the probe is dragged over a large measuring area. The minimum thickness reading recorded during the "scan" will be displayed.
The Dakota Ultrasonics ZX-6DL Thru-Paint Ultrasonic Wall Thickness Gauge Z-306-0001 / Z-306-0003 probe is waterproof and can be submerged in water. The gauge is impact-resistant and environmentally sealed (IP65) to provide trouble-free operation under the toughest field conditions.
The Dakota Ultrasonics ZX-6DL Thru-Paint Ultrasonic Wall Thickness Gauge Z-306-0001 / Z-306-0003 can be used with any of the following hi-damped dual-element transducers specifically designed for use when employing the E-E Thru-Paint Mode. Probes possibilities include:
| Range in Steel | Pulse-Echo Mode(Pit & Flaw Detection) measures from 0.025 to 19.999 inches (0.63 to 500 millimeters) Echo-Echo Mode(Through Paint & Coatings) measures from 0.100 to 1.000 inch (2.54 to 25.40 millimeters) (range depends upon probe selected) - five probes to choose from |
| Resolution | 0.001 inch (0.01 mm) |
| Velocity Range | 0.0120 to .7300 in/s. 305 to 18,542 meters/sec |
| LCD Display | Multi-function 7 segment 4.5 digit liquid crystal display with 0.500" digit height. Two 0.125 in14 segment fields for labels and values, and one 7 segment field for labels and values. Additional icons to indicate features and modes |
| Display Backlight | Backlight is selectable on/off/auto, and selectable brightness (Lo, Med, Hi) options |
| Display Update Rate | 10 Hz (10 updates/sec) |
| Probes (optional) | 1 to 10 MHz, 3/16" up to 1 inch (custom probes available) |
| Probe (Standard) | 1/4", 5 MHz Hi-Damp Dual Element Transducer, actual wearface is 5/8" (17mm), p/n T-102-2700 |
| Probe Wearface | PEEK (Polyethylethylkytone) |
| Cable | 1.2m (4ft.) waterproof cable with non-polarized, quick-disconnect connectors |
| Temp. Limits | Ambient: -30 to 75 C (-22 to 167 F) Material: -20 to 100 C (0 to 200 F) High temperature probes available |
| Battery Type | 2x AA batteries (rechargeable batteries can be used) |
| Battery Life | 45 hours continuous use |
| Weight | 308 grams (11 ounces) |
| Dimensions | 63.5 x 131.3 x 31.5 mm (2.5" x 5.17" x 1.25") |
| Accessories | Probe/cable assembly, 4 oz. bottle of coupling fluid, NIST Calibration Certificate, 2 AA batteries, operating instructions, hard-plastic carrying case. |
| Housing | Extruded aluminum body with nickel-plated aluminum end caps (gasket sealed) |
| Housing Rating | IP65 |
| Certifications | NIST Traceable and MIL-STD-45662A |
| Keypad | Sealed membrane that is resistant to both water and petroleum products Seven or eight tactile-feedback keys |
| Pulse Repetition Frequency (PRF) | 200 Hz (200 pulses/sec) |
| To Lock Settings | With gauge powered off, press and hold the "+" key while powering on the gauge The LOCK icon will be illuminated on the Display |
| To unLock Settings | With gauge powered off, press and hold the "-" key while powering on the gauge The LOCK icon will turn off |
| GAIN Adjustment | Adjustable GAIN 5-position (VLOW, LOW, MED, HIGH, VHI), in 3dB steps, 40-52dB |
| Measuring Mode | Pulse-Echo (P-E), Echo-Echo (E-E, Thru-Paint Mode), Scan, Differential, Alarm and VX-velocity |
| Output Type | USB-C (plug-n-play, view files on PC which can be dragged and dropped) |
| Built-In Memory | 10,000 data values stored in up to 40 batches with 250 values/batch |
| Memory Type | Sequential data file (single column) |
| Warranty | Gauge: 5 Years Probes: 90 Days |
| Minimum Radius for Convex Surfaces | 0.350" (8.89 mm) | |
| Minimum Radius for Concave Surfaces | 3" (76.2 mm) | |
| Minimum Headroom | 1" (25.0 mm) | |
| Minimum Sample Diameter | 0.150" (3.8 mm) | |
| Minimum Substrate Thickness - F | na | |
| Minimum Substrate Thickness - NFe | na |
TI-25-UW-50
50 Foot Underwater Probe / Cable Assembly
| Dakota Ultrasonics ZX-6DL Thru-Paint Ultrasonic Wall Thickness Gauge Z-306-0001 / Z-306-0003 - Instruction Manual (NEW MANUAL) |
| Dakota Ultrasonics ZX-6DL Thru-Paint Ultrasonic Wall Thickness Gauge Z-306-0001 / Z-306-0003 - Data Sheet |
| Dakota Ultrasonics ZX-6DL Thru-Paint Ultrasonic Wall Thickness Gauge Z-306-0001 - Instruction Manual (OLD MANUAL) |
| Dakota Ultrasonics Dual Element Corrosion Thickness Gauges - List |