| Total Measuring Range (depends on material and transducer/probe type) 0.025 - 36.000 inches 0.63 - 914.4 mm | Measuring Range on Steel (with standard T-102-2000 probe) 0.040 - 8.00 inches 1.00 - 199.9 mm |
The Dakota Ultrasonics ZX-3 Ultrasonic Wall Thickness Gauge Z-302-0001 / Z-302-0003 with T-102-2000 Probe accurately measures wall thickness and the extent of corrosion of all metals, ceramics, glass and most rigid plastics - from only one side! It can measure thickness up to 36 inches (915 mm), depending upon the material and transducer.
The Dakota Ultrasonics ZX-3 Ultrasonic Wall Thickness Gauge Z-302-0001 / Z-302-0003 with T-102-2000 Probe combines the best features of the ZX-2 allowing the operator to select from 8 preset materials as well as program 2 custom material velocities, plus allows free adjustment of the velocity as desired and allows the end-user to calibrate to a sample of known thickness where the velocity is automatically calculated. Additionally, to optimize linearity over a wide range, the user can perform a 2 point calibration to two samples of known thickness. The optimal velocity is automatically calculated to provide the highest accuracy and linearity between the low and high calibration points.
The Dakota Ultrasonics ZX-3 Ultrasonic Wall Thickness Gauge Z-302-0001 / Z-302-0003 with T-102-2000 Probe can be used in a Single Thickness Reading mode or in a Scan mode , where the probe is dragged over a large measuring area. The minimum thickness reading recorded during the "scan" will be displayed.
The ZX-3 probe is waterproof and can be submerged in water. The gauge is impact-resistant and environmentally sealed (IP65) to provide trouble-free operation under the toughest field conditions
| Total Measuring Range (Steel) | 0.025 - 36.000 inches 0.63 - 914.4 mm (depends on material and transducer/probe type) |
| Measuring Range (Steel) | 0.040-8.000 inches 1.00-199.9 mm (with standard transducer T-102-2000) |
| Resolution | 0.001 inch (0.01 mm) |
| Measuring Mode | Pulse-Echo (P-E) |
| Velocity Range | 0.0120 to .7300 in/s. 305 to 18,542 meters/sec |
| GAIN Adjustment | Adjustable GAIN 5-position (VLOW, LOW, MED, HIGH, VHI), in 3dB steps, 40-52dB |
| Probe (Standard) | 1/4", 5 MHz Dual Element Transducer, actual wearface is 5/8" (17mm), p/n T-102-3300 |
| Probes (optional) | 1 to 10 MHz, 3/16" up to 1 inch (custom probes available) |
| Probe Wearface | PEEK (Polyethylethylkytone) |
| Cable | 1.2m (4ft.) waterproof cable with non-polarized, quick-disconnect connectors |
| LCD Display | Multi-function 7 segment 4.5 digit liquid crystal display with 0.500" digit height. Two 0.125 in14 segment fields for labels and values, and one 7 segment field for labels and values. Additional icons to indicate features and modes |
| Display Backlight | Backlight is selectable on/off/auto, and selectable brightness (Lo, Med, Hi) options |
| Display Update Rate | 10 Hz (10 updates/sec) |
| Temp. Limits | Ambient: -30 to 75 C (-22 to 167 F) Material: -20 to 100 C (0 to 200 F) High temperature probes available |
| Battery Type | 2x AA batteries (rechargeable batteries can be used) |
| Battery Life | 45 hours continuous use |
| Weight | 308 grams (11 ounces) |
| Dimensions | 63.5 x 131.3 x 31.5 mm (2.5" x 5.17" x 1.25") |
| Accessories | Probe/cable assembly, 4 oz. bottle of coupling fluid, NIST Calibration Certificate, 2 AA batteries, operating instructions, hard-plastic carrying case. |
| Housing | Extruded aluminum body with nickel-plated aluminum end caps (gasket sealed) |
| Housing Rating | IP65 |
| Certifications | NIST Traceable and MIL-STD-45662A |
| Keypad | Sealed membrane that is resistant to both water and petroleum products Seven or eight tactile-feedback keys |
| Pulse Repetition Frequency (PRF) | 200 Hz (200 pulses/sec) |
| To Lock Settings | With gauge powered off, press and hold the "+" key while powering on the gauge The LOCK icon will be illuminated on the Display |
| To unLock Settings | With gauge powered off, press and hold the "-" key while powering on the gauge The LOCK icon will turn off |
| Warranty | Gauge: 5 Years Probes: 90 Days |
| Minimum Radius for Convex Surfaces | 0.350" (8.89 mm) | |
| Minimum Radius for Concave Surfaces | 3" (76.2 mm) | |
| Minimum Headroom | 1" (25.0 mm) | |
| Minimum Sample Diameter | 0.150" (3.8 mm) | |
| Minimum Substrate Thickness - F | na | |
| Minimum Substrate Thickness - NFe | na |
TI-25-UW-50
50 Foot Underwater Probe / Cable Assembly
| Dakota Ultrasonics ZX-3 Ultrasonic Wall Thickness Gauge Z-302-0001 / Z-302-0003 with T-102-2000 Probe - Instruction Manual (NEW MODEL) |
| Dakota Ultrasonics ZX-3 Ultrasonic Wall Thickness Gauge Z-302-0001 / Z-302-0003 with T-102-2000 Probe - Data Sheet |
| Dakota Ultrasonics ZX-3 Ultrasonic Wall Thickness Gauge Z-302-0001 - Instruction Manual (OLD MODEL) |
| Dakota Ultrasonics Dual Element Corrosion Thickness Gauges - List |