Measuring Range in Steel
0.040 - 8.00 inches
1.00 - 200.0 mm
The Checkline TI-44NA Ultrasonic Wall Thickness Gauge accurately measures wall thickness and the extent of corrosion of all metals, ceramics, glass and most rigid plastics - from only one side!
The attractive, ergonomic housing design is extremely compact, lightweight and rugged. It fits comfortably in the palm of your hand and incorporates a back light that illuminates the LCD in poorly lit areas. This product is similar to our TI-45NA, however the probe is hard-wired to the gauge and is NOT removable as in the TI-45N.
| Minimum Radius for Convex Surfaces | 0.350" (8.89 mm) | |
| Minimum Radius for Concave Surfaces | 3" (76.2 mm) | |
| Minimum Headroom | 3" (76.2 mm) | |
| Minimum Sample Diameter | 0.5" (12.7 mm) | |
| Minimum Substrate Thickness - F | na | |
| Minimum Substrate Thickness - NFe | na |
| Range in Steel | 0.040 - 8.000" (1.0 - 200.0 mm) |
| Resolution | .001" (0.01 mm) |
| Display | 4 - digit LCD display, 0.39" (10mm) high with push button illumination |
| Velocity Range | 3,250 - 39,000 ft/sec (1,000 - 12,000 m/sec) continuously adjustable |
| Probe | 5 MHz, .39" (10 mm) diameter |
| Cable | 39" (1m) 2-wire, long cable with fixed-mounted to gauge body |
| Minimum Pipe Size | 1" nominal (30mm) steel pipe |
| Temp. Limits | Ambient: 25 to 125 F (-5 to 50 C) Material: -15 to 140 F (-10 to 60 C) |
| Calibration Plate | 0.250" (6.35mm) steel plate, built into the front of the housing |
| Battery Type | 1x AA battery |
| Battery Life | 200 hours |
| Weight | Gauge: 7 ounces (200 g) |
| Size | 5.2" x 2.7" x 1.1" (131 x 68 x 29 mm) |
| Warranty | Gauge: 1 years Probe: 90 days |
| Accessories Included | 2 Ounce bottle of couplant |
NIST-Traceable Steel Test Block
3 Sizes Available
SB4
Steel Test Block without certification
| Checkline TI-44NA Ultrasonic Wall Thickness Gauge - Certificate |
| Checkline TI-44NA Ultrasonic Wall Thickness Gauge - Instruction Manual |