The Dakota Ultrasonics CMX1-DL (CMXDL) Data-Logging Ultrasonic Coating Thickness Z-171-0003 / Z-171-0005 measures both coating and wall thickness quickly and accuratelyfrom only one side. In addition, when switched to Pulse-Echo mode, the CMXDL automatically measures and eliminates the coating from the wall thickness measurement, enabling the user to locate the finest corrosion and pittingwithout removing the coating
Oversized graphic LCD is backlit and features easy to read fonts, graphics and display codes showing all critical settings including Velocity, Operating Mode, Alarms, Scan Mode and more. The backlight can be set to ON (always-on), OFF (always-off) or AUTO (automatically-on when measuring).
Five user-selected operating modes are included:
Special
Features
| Range in Steel | Pulse-Echo Mode:Pit and Flaw detection measures from 0.025 - 9.999inches (0.63 to 254 millimeters) Echo-Echo Mode:Thru Paint & coatings measures from 0.100 - 4.000 inches (2.54 to 102 mm). Range will vary depending on the thick |
| Range in Coating Only Mode | 0.0005" - 0.1000" / Resolution: 0.0001" (0.013 - 2.540 mm / Resolution: 0.001 mm) |
| Max Coating | 0.100" |
| Resolution | .001 inches (0.01mm) |
| Velocity Range | .0492 to .3936 in./ms 1250 to 9999 meters/sec |
| Units | Inch or mm |
| Measurement Modes | - Pulse-Echo (corrosion mode) - Pulse-Echo Coating (Corrosion w/o coating) - Echo-Echo (thru-paint) - Temp Comp (auto adjust for material temp) - Coating Only (Ultrasonic Coating Gauge) |
| Transducer Types | Dual Element (1 to 10 MHz). |
| Output | RS-232 for upload/download of setups |
| Memory capacity | TI-CMX: None TI-CMXDL: over 200,000 measurements |
| Power Source | Three 1.5V alkaline or 1.2V NiCad AA cells |
| Battery Life | Typically operates for 150 hours on alkaline and 100 hours on NiCad |
| Auto Power off: | After 5 minutes of non-use |
| Display | 1/8 in. VGA grayscale display 62 x 45.7mm |
| Keyboard | Membrane switch with twelve tactile keys |
| Case | Extruded aluminum body with nickel-plated aluminum end caps (gasket sealed). |
| Temp. Limits | Ambient: -20 to 120 F (-30 to 50 C) Material: -0 to 200 F (-20 to 100 C) Special high temperature model TI-CMXDL-H is available for 300F/150C and optional probes are offered for higher surface temperatures |
| Weight, net | 383 grams |
| Dimensions | 63.5 W x 165 H x 31.5 D mm |
| Warranty | 2 year limited |
| Certification | CE Approved, Factory calibration traceable to national standards |
| Minimum Radius for Convex Surfaces | 0.350" (8.89 mm) | |
| Minimum Radius for Concave Surfaces | 3" (76.2 mm) | |
| Minimum Headroom | 1" (25.0 mm) | |
| Minimum Sample Diameter | 0.150" (3.8 mm) | |
| Minimum Substrate Thickness - F | na | |
| Minimum Substrate Thickness - NFe | na |
NIST-Traceable Steel Test Block
3 Sizes Available
TICC-M
Protective Holder for Ultrasonic Gauges
| Dakota Ultrasonics CMX1-DL (CMXDL) Data-Logging Ultrasonic Coating Thickness Z-171-0003 / Z-171-0005 - Instruction Manual |
| Dakota Ultrasonics Dual Element Corrosion Thickness Gauges - List |