Resolution: 0.0001" (0.001 mm)
The Checkline TI-PVX Precision Ultrasonic A-scan Thickness gauge provides the flexibility necessary for both high resolution and penetration requirements.
The Checkline TI-PVX Precision Ultrasonic A-scan Thickness gauge's ability to use a variety of single element transducers for specific applications: Standard Delay Line (acrylic and graphite tips for metals and thin plastics), Pencil Delay Line (tough access area on thin materials), and Contact transducers (variety of applications) makes it the perfect flexibel tool for very precise and delicate measurements. The adjustable resolution settings add to the PVXs flexibilty.
The selectable viewing options provide the user with additional flexibility during operation: (RF waveform, +/- Rectified waveform, and Large Digits with Scan Bar.
The time based B-Scan feature displays a cross section of the test material. Displays the profile of the opposite surface of the material.
The high speed scan feature speeds up the inspection process by making 32 measurements per second. Remove transducer from the test material and display the minimum measurement scanned.
| Rangein Steel | Interface-EchoMode: Steel 0.05 1.0 in (1.27mm - 25.4mm). Plastics from.005in. (127mm). Echo-Echo Mode: Steel .006in -.500in(.15mm - 12.7mm). Pulse-Echo Contact Mode: Steel.040in - 10.0in (1mm - 254mm). Plastics from .010in (.254mm). Echo-Echo Contact mode: Steelthru-paint .100in - 3.0in (2.54mm - 76.2mm). |
| Resolution | (selectable) +/- .001in (0.01 mm),or +/- .0001in - (.001mm). |
| VelocityRange | .0492 to .3936in./ms 1250 to 9999 meters/sec |
| Units | English & Metric |
| Memory | 16 megabitnon-volatile ram. |
| Data Logger | 12,000 readings and waveforms (alphanumeric storage). |
| Display | 1/8 in. VGAgrayscale display |
| Setups | 16 factory and 48 user-definedsetups. |
| DisplayViews | A-Scan Rectified +/- (half wave view) RF (full waveform view) B-Scan Time based cross sectionview. Display speed of 15 secs per screen. Large Digits Standard thicknessview. Digit Height: 0.400 in (10mm). Scan Bar 6 readings per second.Viewable in B-Scan and Large Digit views. Repeatability Bar Graph Bar graphindicates stability of reading. |
| Power Source | Three 1.5V alkaline or 1.2V NiCad AAcells |
| BatteryLife | Typically operatesfor 150 hours on alkaline and 100 hours on NiCad |
| Power off | Auto power off if idle 5 min. |
| OperatingTemperature | -14 to140F (-10 to 60C). |
| Size | 2.5 W x 6.5 H x 1.24 D inches (63.5W x 165 H x 31.5 D mm). |
| Weight | 0.4 kg (0.9 lbs ) |
| Warranty | Gauge: 2 Years Probe: 90 Days |
TICC-MVX
Protective Holder for Ultrasonic Gauges
F-000-7000
V-Block Probe Holder
| TI-PVX Precision Ultrasonic A-scan Thickness Gauge - Certificate |
| TI-PVX Precision Ultrasonic A-scan Thickness Gauge - Data Sheet |
| TI-PVX Precision Ultrasonic A-scan Thickness Gauge - Software |