The Dakota Ultrasonics MX2-DL (MVX) Ultrasonic Thickness Gauge Z-149-0004 / Z-149-0006 with Enhanced Display offers a series of advanced features including A-Scan, B-Scan as well as a complete alphanumeric datalogging system with storage capacity of thousands of data values and A-scan captures.
The Dakota Ultrasonics MX2-DL (MVX) Ultrasonic Thickness Gauge Z-149-0004 / Z-149-0006 with Enhanced Display features the highest resolution graphic LCD on the market and is especially engineered for optimal ease of use. It is supplied as a complete kit with all accessories in carrying case with FREE software, transfer cable and NIST-Traceable Calibration Certificate.
| Range in Steel* | Pulse-Echo Mode:Pit and Flaw detection measures from 0.63 to 254 millimeters (0.025 - 9.999inches) Echo-Echo Mode:Thru Paint & coatings measures from 2.54 to 102 mm (0.1 - 4.0 inches). Range will vary +/- depending on the thickness of coating. |
| Resolution | .001 inches (0.01mm) |
| Velocity Range | .0492 to .3936 in./ms 1250 to 9999 meters/sec |
| Units | English & Metric |
| Measurement Modes | - Pulse-Echo (flaws, pits) - Echo-Echo (thru-paint) |
| Transducer Types | Dual Element (1 to 10 MHz). |
| Memory | 16 megabit non-volatile ram |
| Memory capacity | 12,000 pages with 1 reading and waveform per page |
| Power Source | Three 1.5V alkaline or 1.2V NiCad AA cells |
| Battery Life | Typically operates for 150 hours on alkaline and 100 hours on NiCad |
| Auto Power off | if idle 5 min |
| Display | 1/8 in. VGA grayscale display 62 x 45.7mm |
| Keyboard | Membrane switch with twelve tactile keys |
| Case | Extruded aluminum body with nickel-plated aluminum end caps (gasket sealed). |
| Operating Temperature | -14 to 140F (-10 to 60C) |
| Weigth, net | 383 grams |
| Dimensions | 63.5 W x 165 H x 31.5 D mm |
| Warranty | 2 year limited |
| Certification | CE Approved, Factory calibration traceable to national standards |
A-Scan Scan Mode
B-Scan Mode
Large Digits
NIST-Traceable Steel Test Block
3 Sizes Available
TICC-MVX
Protective Holder for Ultrasonic Gauges
| Dakota Ultrasonics MX2-DL (MVX) Ultrasonic Thickness Gauge Z-149-0004 / Z-149-0006 with Enhanced Display - Instruction Manual |
| Dakota Ultrasonics Dual Element Corrosion Thickness Gauges - List |